Często zadawane pytania

1Co to jest „Inteligentny dom”?
Terminem "inteligentny budynek", "inteligentny dom" określane są różnego typu budynki posiadające zintegrowany system zarządzania urządzeniami i kontroli parametrów, obejmujący wiele układów automatyki. System otrzymuje informacje od elementów wejściowych (czujek), monitoruje parametry i reaguje na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz budynku, co pozwala na optymalizację funkcjonalności, bezpieczeństwa, komfortu i oszczędności w szerokim zakresie.
2Do czego można wykorzystać ten system?
System inteligentnego domu może sterować wszystkimi urządzeniami, które poddają się sterowaniu, m. in. oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, bramami i roletami, zaworami rurociągów itp. Niektórzy systemy integrują w sobie rozbudowany system alarmowy i pozwalają na wykorzystanie różnego rodzaju czujników zarówno jak do scenariuszy automatyki, tak i do alarmu przeciwpożarowego, antywłamaniowego itd. System można zainstalować w domach lub budynkach użyteczności publicznej, bądź w zakładach pracy, halach produkcyjnych.
3Kiedy należy podjąć decyzję o wyposażeniu domu w inteligentny system?
Taką decyzję można podjąć praktycznie w każdym momencie. Ale najlepiej jest to zrobić na samym początku, czyli jeszcze przy projektowaniu domu. Ponieważ dzięki kilku drobnym zmianom można będzie lepiej wszystko rozplanować i dostosować do potrzeb domowników i dodatkowo często zaoszczędzić. Np. odpowiednia lokalizacja rozdzielnicy i urządzeń audio-video może znacznie zmniejszyć ilość przewodów, co oczywiście przełoży się na zmniejszenie kosztów instalacji. Dodatkowo przy istniejącej instalacji jesteśmy ograniczeni tylko do rozwiązań bezprzewodowych, ponieważ przy wprowadzaniu automatyki przewodowej do już istniejącej instalacji jesteśmy zmuszeni do prac remontowych.
4Z czego składa się system inteligentnego domu?
Sercem systemu jest centrala, czyli procesor, który w odpowiedzi na polecenia użytkownika oraz dochodzące do niego sygnały z różnego rodzaju czujników, wykonuje zaprogramowane procesy. Na podstawie otrzymanych informacji centrala przekazuje sygnały na moduły wykonawcze, które już bezpośrednio sterują urządzeniami (np. piecem, grzejnikami, oświetleniem, gniazdkami elektrycznymi, urządzeniami multimedialnymi, roletami itp.). W skład systemu inteligentnego domu wchodzi także urządzenie służące do programowania samego systemu, może to być np. panel dotykowy, aplikacja na komputer lub na urządzenie mobilne. Istnieją również systemy o architekturze rozproszonej, które nie posiadają centrali. W takich systemach logiki (program działania) zapisują się bezpośrednio w modułach wykonawczych.
5Jakie są korzyści posiadania takiego systemu?
Sprawnie działający system inteligentnego domu przede wszystkim dba o komfort użytkownika oraz w szerszej perspektywie generuje znaczne oszczędności. Automatyzacja codziennych procesów sprawia, że życie staje się łatwiejsze, a dom bezpieczniejszy. System inteligentnego domu może być bardzo dokładnie dopasowany do potrzeb użytkownika, wyręczając go w wielu codziennych czynnościach oraz zapewniając bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Podamy kilka przykładów spersonalizowania inteligentnego domu: - Od poniedziałku do piątku o godzinie 7 rano uruchomienie radia i włączenie ekspresu do kawy; - Jeżeli pada mocny deszcz, okna zostaną automatycznie zamknięte; - W odpowiedzi na intensywne światło słoneczne inteligentny dom zasunie rolety; - Przy opuszczaniu domu i uzbrojeniu alarmu, ogrzewanie zostanie przełączone w tryb oszczędny, utrzymując minimalną temperaturę; o ustalonej godzinie włączy się ponownie w tryb normalny aby zapewnić komfortową temperaturę przed powrotem domowników.
6Czy system inteligentnego domu generuje oszczędności?
Poprzez zastosowanie ciągów logicznych inteligentny dom pozwoli na zmniejszenie kosztów związanych z zużyciem wody, gazu, energii elektrycznej i ciepła. Na przykład: jeśli system wykryje, że w pomieszczeniu zostało otwarte okno, wyłączy w tym pomieszczeniu grzejniki, by nie ogrzewać ulicę. Inteligentny dom można także zaprogramować w taki sposób, aby po wyjściu użytkownika z domu, system odciął prąd we wszystkich gniazdkach elektrycznych oprócz tych najbardziej potrzebnych (np. wykorzystywanych przez lodówkę lub piec). Dzięki temu zabiegowi żadne urządzenie nie będzie pobierać niepotrzebnie energii. Posiadacze inteligentnych domów mogą również zautomatyzować proces sterowania ogrzewaniem tak, żeby piec nie musiał grzać, gdy nie ma nikogo w domu. Bardzo użyteczna jest także możliwość sterowania systemem zdalnie np. za pomocą aplikacji mobilnej lub SMS – wtedy nawet gdy zapomnimy wyłączyć telewizor, możemy to zrobić jednym prostym kliknięciem na telefonie z każdego miejsca na świecie.
7Czy inwestycja w system inteligentnego domu jest opłacalna?
Inteligentny dom pozwala oszczędzać energię elektryczną, wodę, oraz zmniejszać koszty ogrzewania dzięki czemu inwestycja w inteligentną instalację zwraca się po pewnym czasie.
8Czy system nadaje się do każdego domu, mieszkania (w bloku)?
Tak. System może być zainstalowany w domach wolnostojących, mieszkaniach w blokach osiedlowych, budynkach wielopiętrowych, zakładach pracy czy budynkach użyteczności publicznej. Rozbudowany system inteligentnego domu, tak zwany BMS (Building Management System - System Zarządzania Budynkiem) można używać do sterowania całym wielopiętrowym budynkiem biurowym bądź mieszkalnym.
9Czy trzeba robić remont po zainstalowaniu sprzętu?
Lepiej zaplanować instalację systemu przed remontem lub na etapie budowy. Dzięki temu można spokojnie ułożyć kabel, zainstalować wbudowane panele i rozdzielnice, aby były niewidoczne. Natomiast istnieje także możliwość zainstalowania systemu bezprzewodowego w gotowym domu/mieszkaniu już po remoncie.
10Czy starsi ludzie są w stanie obsługiwać taki system?
Obsługa systemu inteligentnego domu jest prostsza od tradycyjnej instalacji oraz pozwala na wiele sposobów zarządzania w tym poprzez użycie tradycyjnych wyłączników lub użycie paneli dotykowych w sposób podobny do nich.
11Jaki system wybrać? Przewodowy czy bezprzewodowy? Jakie systemy oferujecie?
Wiele czynników składa się na wybór systemu. Oba typów systemów mają swoje wady i zalety. Wiele zależy od rodzaju obiektu (dom, mieszkanie, biurowiec, zespół budynków, itp), metrażu budynku, integracji z innymi systemami, zastosowania systemu i celu jego instalacji oraz funkcjonalności jaką chcemy osiągnąć. Oferujemy systemy zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe, dobierając sprzęt indywidualnie do Państwa potrzeb.
12Co się dzieje z systemem inteligentnego domu przy zaniku prądu?
Jeżeli mamy odpowiednio bogato rozbudowany system to domownicy nawet nie wiedzą, że "zabrakło prądu". Jeśli mamy instalację wyposażoną w UPS i agregat prądotwórczy, to inteligentny dom po zaniku zasilania z sieci zewnętrznej sam się przełączy na zasilanie wewnętrzne. Jeżeli nie mamy ani rezerwowego zasilania UPS, ani agregatu prądotwórczego to niestety ale nasza inteligentna instalacja zachowa się tak jak instalacja tradycyjna - nie włączymy oświetlenia. W tym celu proponujemy naszym klientom wyposażenie inteligentnych instalacji w oświetlenie awaryjne. Dzięki temu po zaniku zasilania nie musimy szukać świeczki. Co do utrzymania samego systemu - wszystkie systemy pozwalają na podłączenie akumulatora do utrzymania systemu podczas braku zasilania. Dla systemów, posiadających wbudowany system alarmowy, podłączenie akumulatora jest konieczne.
13Jak to możliwe, że np. w łazience oświetlenie wieczorem samo załącza się jaśniej, a późno w nocy ciemniej?
Dzieje się tak dzięki zastosowaniu czujek ruchu/obecności i modułów sterowania oświetleniem ściemnialnym (dimmerów). Inteligentny dom możemy tak zaprogramować, że wieczorem albo wczesną nocą po wejściu do łazienki czujka obecności ustawi ściemniacz na "jaśniejszy" poziom. Natomiast późno w nocy, żeby nie oślepiać domowników czujka włączy oświetlenie na dużo "ciemniejszy" poziom. Oczywiście godziny przełączenia między świeceniem "ciemniejszym" i "jaśniejszym" uzależnione są tylko od preferencji domowników. Podobnie jak sama jasność świecenia.
14Czy inteligentny dom ma wbudowany system alarmowy? Czy jest on certyfikowany?
Większość systemów inteligentnego domu nie posiadają systemu alarmowego, ale pozwalają na wykonanie czynności na podstawie informacji czujników ruchu, kontaktronów itp. lub integruje się z zewnętrznym systemem alarmowym.
15Jak wygląda montaż systemu inteligentnego domu? Czy jest uciążliwy?
W zależności od sytuacji mamy do wyboru rozwiązania przewodowe lub bezprzewodowe. Możemy zdecydować, który wariant nam najbardziej odpowiada. Coraz częściej nasi Klienci wybierają systemy bezprzewodowe, aby uniknąć kosztów związanych z pracami remontowymi oraz układaniem przewodów. Taki system możemy przenieść do innego mieszkania, domu gdy zdecydujemy się na przeprowadzkę.
16Właśnie buduję dom, w przyszłości chciałbym, aby mój dom był inteligentny, ale obecnie nie mam na to środków. Czy powinienem zrobić jakieś przygotowania?
To jest bardzo dobry moment na taką decyzję. Należy teraz właśnie wybrać system inteligentnego domu. Po wybraniu systemu, należy wykonać projekt i zgodnie z tym projektem należy ułożyć przewody. Dzięki tej decyzji unikniemy niepotrzebnego kucia ścian w przyszłości. Nie należy tej decyzji odkładać na później. Warto pamiętać o tym, że inteligentny dom to nie tylko przewody pod elektrykę, ale też odpowiednio rozbudowany system alarmowy, instalacja teletechniczna i szereg innych ważnych spraw, które należy wziąć pod uwagę.
17Czy każdą roletę elektryczną można zintegrować z inteligentnym domem?
Większość rolet bez problemu można zintegrować z dowolnym systemem inteligentnego domu. Niestety niektórzy producenci rolet, markiz czy żaluzji ograniczyli sterowanie tylko do swoich sterowników. Dlatego przed każdym zakupem urządzeń, które chcemy zintegrować należy to z nami skonsultować.
18Chciałbym połączyć system sterowania domem z ogniwami słonecznymi oraz pompą ciepła. Czy da się tym sterować?
Tak, jak najbardziej! System inteligentnego domu pozwala na sterowanie ogniwami słonecznymi i pompami ciepła w bardzo skuteczny sposób.
19Co się stanie, gdy sprzedam mieszkanie? Czy system inteligentnego domu mogę przenieść do innego lokalu?
Przeniesienie całego systemu inteligentnego domu do innego lokalu jest możliwe tylko w przypadku instalacji bezprzewodowych ze względu na to, że w systemach tego typu żaden ze składników nie jest na stałe połączony ze strukturą domu, można go zabrać ze sobą podczas przeprowadzki. W przypadku systemu przewodowego możliwe jest jedynie przeniesienie centrali i poszczególnych elementów instalacji. Konieczne będzie ponowne ułożenie okablowania w nowym domu/mieszkaniu.
20Czy aby dokonać zmian w systemie należy za każdym razem wzywać po fachowca?
Pewne rzeczy (np. dodanie jednego urządzenia lub zaprojektowanie nowego procesu automatyzacji) mogą być wykonane przez użytkownika samodzielnie bez większego ryzyka destabilizacji całego systemu, większe zmiany lepiej powierzyć fachowcom.
21Czy system inteligentnego domu jest w stanie zintegrować się z innymi instalacjami, które są już zamontowane w domu, np. z monitoringiem wizyjnym?
Tak, ideą inteligentnego domu jest integracja wielu systemów w jedną „sieć”, może to być zarówno monitoring wizyjny, jak i system alarmowy, przeciwpożarowy oraz wiele innych.
22Czy ściemniacze umieszczane są pod włącznikiem tak jak w tradycyjnej instalacji?
W inteligentnej instalacji mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze rozwiązanie polega na umieszczeniu modułu ściemniacza w puszcze elektroinstalacyjnej pogłębianej, a drugie - w rozdzielnicy. To drugie rozwiązanie jest bardziej elastyczne i zazwyczaj tańsze (można zastosować moduły wielokanałowe).
23Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę w przypadku wyboru systemu lub decyzji o dokonaniu zakupu?
Warto umówić się z fachowcem na miejscu potencjalnej instalacji i wspólnie przeanalizować potrzeby oraz wielkość systemu. Specjalista pomoże spojrzeć na dom z innej, technicznej perspektywy, zauważy więcej niż zwykły użytkownik oraz pomoże dobrać odpowiedni system.
24Czy takie rozwiązanie jest drogie? Ile to kosztuje?
Zależy od zadań, jakie stoją przed inteligentnym domem, wielkości domu/mieszkania i działki, liczby urządzeń. Jednak nie jest to tak drogie, jak się powszechnie uważa. Zapisz się na bezpłatną konsultację, w której szczegółowo opowiemy Ci o wszystkich cechach inteligentnego domu i obliczymy przybliżony koszt realizacji projektu.
25Kto jest producentem sprzętu?
Współpracujemy z czołowymi producentami sprzętu automatyki jak z Polski, tak i z zagranicy. Oferujemy tylko sprawdzone rozwiązania, dobierając odpowiedni system dla każdej konkretnej instalacji.
26Mam w domu (w skrzynce elektrycznej) zegar, który steruje mi kilkoma gniazdkami, na ścianie czujkę i termostat i jeszcze kilka takich bajerów. Fajne to jest i ułatwia mi życie. Chyba nie potrzebuję instalowania systemu inteligentnego domu?
Taka instalacja ma ograniczoną funkcjonalność. Systemy inteligentnego domu integrują wszystkie urządzenia podłączone do systemu, dzięki temu można dowolnie konfigurować, rozbudowywać funkcjonalność systemu. Poza tym systemy inteligentnego domu sterują różnymi urządzeniami z branży: oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, sterowania urządzeniami RTV i AGD, urządzeniami w ogrodzie, bateriami słonecznymi do ogrzewania wody itp. Taki system sprawia, że dom jest bezpieczny, sam nadzoruje całą instalację, dba o to, aby urządzenia w domu nie pracowały bez potrzeby, zapewnia komfort użytkownikom, informuje o wszelkich nieprawidłowościach i może podjąć odpowiednie kroki na wypadek zagrożeń bezpieczeństwa.
Tel. +48 (71) 707 20 80